Jesienne konkursy przyrodnicze

Zapraszam do udziału w jesiennych konkursach przyrodniczych 2023!

Październik miesiącem dobroci dla zwierząt! Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Z tego powodu zapraszamy i zachęcamy uczniów do udziału w wielu konkursach o tematyce przyrodniczej.

1/ “Mój Przyjaciel  - Brat  Mniejszy” - szkolny konkurs przyrodniczy. W tym roku uczniom klas IV-VI proponujemy następujące tematy - do wyboru:
  • Praca plastyczna – Papierowe zwierzaki – wykonanie papierowego zwierzątka w jego naturalnych kolorach. Preferowane techniki, to origami i quilling. Do modelu/obrazu należy dołączyć etykietę z nazwą gatunkową zwierzęcia w języku polskim i łacińskim oraz imieniem i nazwiskiem autora pracy.
  • Opowiadanie na temat: “To była niezapomniana przygoda! Dzień z moim przyjacielem Bratem Mniejszym”. Praca może być napisana komputerowo lub odręcznie i wzbogacona rysunkami. Objętość pracy – maksymalnie 2 strony formatu A4. Oceniane będą: zgodność z tematem, brak błędów, interesująca fabuła, estetyka.
Prace będą przyjmowane  do 25 października 2023 roku. Należy je składać do p. Ewy Klocek podczas lekcji przyrody lub biologii. Rozstrzygnięcie konkursu przewidywane jest 30 października 2023 r.

2/ VI EDYCJA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO Z CYKLU „ LUBELSKIE BARWY JESIENI” organizowanego przez ZO LOP w Lublinie. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VIII będącymi członkami SK LOP.
Każdy uczeń wykonuje maksymalnie 2 zdjęcia formatu 15x21 cm ukazujące zmiany w przyrodzie spowodowane sezonowością pór roku. Z udziału w konkursie zostaną wykluczone zdjęcia, na których znajdują się daty, znaki, cyfry i ramki. Zabronione jest stosowanie  fotomontaży,  fotografii  skanowanych oraz powielanych z Internetu. Fotografie należy składać do opiekuna SK LOP – p. Ewy Klocek, do 25 października 2023 r. Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie http://lop.pvv.pl/.

3/Ogólnopolski konkurs dla młodzieży szkolnej pod hasłem „MÓJ LAS”,
XXXVII edycja 2023/2024
Tematy konkursu ustalone w XXXVII edycji 2023/2024 dla każdej kategorii wiekowej:
  1. kategoria I - kl. I-III: Co można zrobić z drewna?
    2. kategoria II   - kl. IV-VI:  Jak powstaje las?
    3. kategoria III - kl. VII – VIII:   Sport i turystyka w lesie
Prace w I kategorii wiekowej są pracami plastycznymi w formie plakatu  w formacie max. A3. Dopuszczalne są jedynie podpisy pod przedstawionymi  rysunkami lub zdjęciami.
 W II, III kategorii wiekowej wymagana jest część opisowa – do 10  stron maszynopisu lub 15 stron rękopisu.
Część opisowa może być uzupełniona fotografiami, rysunkami, szkicami itp. Do uznania autora pracy pozostawia się formę pracy, oprawę, liternictwo i inne sprawy związane z szatą graficzną jednak waga pracy nie może przekraczać 1 kg.
 Prace konkursowe muszą być opatrzone:
∙ imieniem i nazwiskiem autora wraz z podaniem wieku i klasy,
∙ dokładną nazwą szkoły, adresem szkoły (kod, miejscowość, ulica), numerem telefonu,
∙ imieniem i nazwiskiem nauczyciela - opiekuna pracy.
Termin składania prac w szkole upływa 27 listopada 2023 roku ( uczniowie przynoszą prace do wychowawców -klasy I- III lub do opiekuna SK LOP - klasy IV- VIII.

4/ Konkurs na plakat pod hasłem  „Nie marnuj żywności. Szkoda planety! Organizator Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Termin zgłaszania prac upływa 30 listopada 2023 r. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 5 stycznia 2024 r.
Szczegółowe informacje dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/4xp-czyli-szanuj-zywnosc

Zapraszam na konsultacje wszystkich zainteresowanych konkursami uczniów w poniedziałki na 8 godzinie lekcyjnej lub w innym ustalonym wspólnie terminie.
Ewa Klocek – opiekun SK LOP.