Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Święto Odzyskania Niepodległości- akademia klas starszych.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klasy II gimnazjum pod kierunkiem pani Beaty Kamińskiej przygotowali program słowno – muzyczny o charakterze patriotycznym. Naszym mottem były słowa Leopolda Staffa: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”

W recytacji „Katechizmu polskiego dziecka ''Władysława Bełzy wystąpiły uczennice kl. IVb: N. Wielemborek i M. Solis. Pięknym śpiewem uświetnili naszą akademię uczniowie innych klas: A. Kłosińska i A. Kruk (kl IIIb), W. Łuka (kl IIIa), A.Lipiec (kl VII). Do śpiewu akompaniował Szymon Czapik , który także zaśpiewał dwa utwory.Nad stroną muzyczną programu czuwała p.Aldona Kozińska.

Pięknie było świętować niepodległość naszej Ojczyzny w gronie społeczności szkolnej. Przygotowane przez nas widowisko łączyło historię z teraźniejszością. Wśród wielu zaprezentowanych utworów, znalazła się między innymi piosenka (we współczesnej aranżacji), której tekst jest wierszem autorstwa Józefa Szczepańskiego – powstańca, żołnierza z batalionu „Parasol”.

Dziś idę walczyć – Mamo!

Może nie wrócę więcej,

Może mi przyjdzie polec tak samo

Jak, tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy

Za Wolność naszą i sprawę,

Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę

I w świętość naszej sprawy

Dziś idę walczyć – Mamo kochana,

Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,

Serce mam w piersi rozkołatane,

Serce mi dziś tak cudnie gra.

To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku

I śmiać się śmierci prosto w twarz,

A potem zmierzyć – i prać – bez lęku

Za kraj! Za honor nasz!

Przejmujące słowa były prorocze – wkrótce po opublikowaniu utworu, poeta został ranny w walce i zmarł.

Mamy szczęście wyrażać nasz patriotyzm w zupełnie inny sposób – poprzez szacunek dla symboli narodowych, troskę o piękno języka polskiego, czy upamiętnianie ważnych dla naszego narodu dat. Zawdzięczamy to tysiącom tych, którzy wierzyli w Polskę tak, że nie wahali się oddać za nią życia. Warto o tym pamiętać, nie tylko w tym szczególnym dniu.

B. Kamińska